Neden Yüksek Lisans?


Yüksek lisans yapıp okulda kalmak mı yoksa özel sektörde yerini almak mı? İster akademik hayata bir an önce başlamak isterse bir an önce özel sektöre atılmak olsun tercihiniz. Eğer yüksek lisans yapacaksınız zamanını belirlemelisiniz.  Mezun olduktan hemen sonra yapmak mı kariyerinize daha fazla yarar sağlayacaktır yoksa birkaç yıl iş deneyimi elde ettikten sonra mı?

Yetenekleriniz, yetkinlikleriniz, bölümünüz ve ekonomik sebepler karar vermenizde etkili rol oynayan unsurlardır.

Eğer istek ve hayaliniz akademik kariyer hayatı ise zaman kaybetmeden yüksek lisans yapmak sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Bu noktada tezli-tezsiz ayrımını belirlemek gene sizin isteğinize bağlı. Tezsiz yüksek lisans yapsanız da doktoraya başvuru yapabiliyorsunuz. Fakat burada önemli bir ayrıntı var. Bu da tezli yüksek lisans yapanların tezsiz yapanlara nazaran doktoraya kabul edilme oranlarının daha yüksek olması.

Tercihiniz özel sektörde ve kurumsal firmalarda yer almak ise birkaç yıl iş deneyiminden sonra yüksek lisans yapmak faydanıza olacaktır. Burada önemli nokta yüksek lisans programlarının zaman olarak sizi nasıl etkileyeceğidir. Bazı yüksek lisans programları çalışanların zamanına göre ayarlanırken bazıları çalışanların derslere göre zamanını ayarlamasını gerektirir. Firmanın yüksek lisans yapan çalışanlarını desteklemesi durumunda işiniz kolaylaşacaktır. Fakat çalışma saatleri yoğun ise bu durumda iş hayatına kısa bir mola verebilir ve yüksek lisans sonrası daha net bir şekilde kariyer merdivenlerini hızla çıkabilirsiniz.

Psikoloji gibi özel sektörde yer almak için yüksek lisansın zorunlu olduğu bölümlerde yüksek lisans yapmak kaçınılmazken mühendislik, tasarım gibi sahada çalışma  fırsatı olan bölümlerde biraz daha kişinin kendisine bağlıdır. Mühendislik gibi bölümlerde laboratuvar, ekipman ve materyal daha yüksek ücretler gerektirirken, sosyal bilimlerde yüksek lisans yaparken almanız gereken diğer eğitimler daha düşük ücretler gerektirebilir. Her alanda ise ekonomik faktör önemli rol oynamaktadır.

Yüksek lisans yapmak alanınızla ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak, akademik alanda kendinizi geliştirmek ve araştırmacı yönünüzü ortaya çıkarmak, kariyer hayatında daha kolay ilerlemek ve daha yüksek maaşla çalışmak gibi pek çok kazanım sağlar.